Müşteri Destek: satis@caddeantika.com +90 535 375 08 73

Canon Analog Makineler Hakkında

Facebook

sideblock
by Cadde Antika | Posted in İncelemeler | No comments yet. | 6872 views on this post

İlk yılları

1930′lu yıllarda 35mm fotoğraf makineleri denince akla gelen iki marka vardı: Leica ve Contax. 1932 yılında tanıtılan Leica Model II ve 1933 yılında tanıtılan Contax Model I üst düzey kalitede ürünlerdi ve Almanya’nın gururu olarak gösteriliyorlardı. Yalnız bu makinelerin bir kusuru vardı: Leica markalı ürünlerinin bugün de hala sahip olduğu yüksek fiyatları. O dönemde Japonya’da en çok kazanan kişilerin maaşı bile bir Leica almaya yetmiyordu. Hatta altı aylık bir çalışma gerekiyordu yani erişilemez derecede pahalıydılar. İşte bu koşullarda bir Japon, herkesin alabileceği bir 35mm fotoğraf makinesi yapmayı aklına koydu. Bu kişi Goro Yoshida idi.

 

Yoshida, Leica’nın fotoğraf makinelerini söküp incelemekle işe başladı. Yani tersine mühendisliği uyguladı. İçinde çok daha özellikli bileşenler bulacağını düşünen Yoshida, pirinç, demir, alüminyum ve lastikten başka birşey bulamayınca çok daha uygun fiyatla Japonya’da fotoğraf makinesi üretebileceğini düşünerek, bacanağı ve onun eski bir çalışanı ile birlikte 1933 yılında Precision Optical Instruments Laboratory firmasını kurdu. Laboratuvar çok da büyük bir yer değildi.

camera_kwanon_logoŞirketin ürettiği ilk kamera prototibi Kwanon olarak isimlendirildi ve 1934′te Japon Asahi Kamera dergisinde yayınlandı. Lens için de Kasyapa ismi kullanıldı. İki isimde Budizm’den gelmekteydi. Reklamlarda görünen hiçbir Kwanon son ürün değildi, ya çizim ya da ahşap kopyalarıydı. Yoshida gerçekten ürettiğini söylese de bu modeli gören olmamıştı :) Kuruluşun üzerinden sadece 1 yıl geçtikten sonra yani 1934′te,  kullanılan yöntemlerin aklındaki sisteme uymadığını düşünerek Yoshida şirketten ayrıldı.

Kwanon, Budist merhamet tanrısının isimiydi. Kasyapa ismi ise Buda’nın müritlerinden Mahakasyapa’dan gelmekteydi.

Kwanon’un üretime geçebilmesi için firma çok büyük çaba harcasa da, lens ve rangefinder ekipmanları gibi optik bileşenleri üretebilecek seviyede değildi. Bu durum Nippon Kogaku (Nikon’un ilk zamanlardaki ismi) ile ortaklığa gitmeleri ile sonuçlandı. İlk fotoğraf makinelerinde Nippon Kogaku, lenslerden, lens ağzından ve optik bileşenler sorumluyken, Precision Optical Instruments Laboratory ise fotoğraf makinesinin gövdesi ve tüm mekanik bileşenlerinden sorumlu olacaktı. Bu birlikteliğin ilk ürünü 1935 sonlarında duyrulan Nikkor 50mm f/3.5 lense sahip Hansa Canon modeli oldu.

dsds

İlk Canon: Hansa Canon. Fotoğraf: Pacific Rim Kamera

Daha fazla Hansa Canon fotoğrafı için burayaburaya ve buraya bakabilirsiniz.

İlk dönemlerinde firmanın pazarlama bölümü olmadığı için Precision Optical Instruments Laboratory ismi makinelerde kullanılmadı. Pazarlama işini yürüten Omiya Shashin Yohin Co., Ltd. in Hansa ismi bu nedenle ilk kameralarda yer almıştı. Omiya yurt dışında da atış yapılabileceğini düşünerek ismin daha batılı olmasını önerdi ve Kwanon yerine de benzer bir okunuşa sahip Canon ismi kullanılmaya başladı.

ilk_canon_logo

Canon, Latincede hassaslık anlamına gelmektedir. İngilizcede ise dini bir çok anlama gelmektedir.

Üretimin ilk dönemleri oldukça sancılı geçti ve kimi dönemler ayda on kadar fotoğraf makinesi üretilebilirken, kimi dönemlerde haftada bir makine bile zar zor üretilebildi. Maddi sorunlarını çözmek için 10 Ağustos 1937′de halka açılan firmanın ismi de Precision Optical Industry Co., Ltd. olarak değişti. Canon bu tarihi resmi kuruluş tarihi olarak kabul etmektedir.

1937′de şirket kendi lenslerini üretmeye başladı. İlk ürünler daha çok test amaçlı üretilmişti ve Serenaradını aldılar. İlk üretilen lensler 50mm f/4.5, 45mm f/0.95 ve 135mm f/4 oldu.

Şirketleşme firmaya yaradı ve 1939 yılında yeni modeller piyasaya sunuldu. Omiya’nın pazarlamacıları iyi çalışarak firmanın bilinirliğini ve satışlarını arttırdı, hatta İngiltere’deki British Journal of Photography dergisine ilan bile verildi.

İkinci Dünya Savaşı çoğu firma gibi Precision Optical Industry Co., Ltd’e de zarar verdi. Fabrikalarda zarar çok azdı ama bu esnada kaos ortamında iş yapmak çok zordu. 1944 yılında firma üretimini ve işlemlerini durdurdu.

İkinci Dünya Savaşı sonrası

1945 yılında şirket yeniden üretime başladı ama hammadde temini hala sıkıntılıydı ve bu üretime yansımaktaydı. İşgal güçlerinin ekipman talebi firmanın toparlanmasına yardım etti. Firma bu dönemde Leica’da bulunmayan bazı yeniliklere imza attı.

Precision Optical Industry Co., Ltd, Hansa Canon ve Serenar isimleri kullanıcılarda akıl karışıklığına neden olduğu için 1947′de firma ismi bir kez daha değişikliğe uğrayarak Canon Camera Co., Ltd oldu.

Savaş sonrası dönemdeki hammadde sıkıntısı kimi makinelerde Serenar 50mm f/3.5, kimilerinde ise Nikkor 50mm f/3.5 lenslerinin kullanılmasına neden oldu. Bu durum Canon içersinde kendi lenslerimizi kendimiz üretelim baskılarının oluşmasına neden oldu. 1947′de geliştirilmesi biten Serenar 50mm f/2 standart lens olarak kullanılmaya başlandı ve Canon’un ilk değiştirilebilir lensi olan Serenar 135mm f/4 de tanıtıldı. Canon’un Serenarları çoklu üretmeye başladığını duyurması ile de 1948 yılında Nippon Kogaku, Nikkor lenslerini temin etmeyi durdurdu. Bundan sonraki dönemde Canon fotoğraf makineleri, Canon’un kendi lensleri ile satılmaya başlandı.

Kendi lenslerini üretmeye başlayan Canon, bu alanda oldukça hızlı yol aldı ve 1951 yılında başyapıt olarak kabul edilen Seranar 50mm f/1.8 tanıtıldı. Gaussian lens tasarımının zayıflıklarını gidermenin yolu bulunmuştu ve bundan sonraki dönemde bir çok başarılı lensin geliştirilmesinin önü açılmış oldu. 1953′te Serenar lens markası ismi de Canon ile değiştirildi.

Serenar 50mm f/1.8

Serenar 50mm f/1.8

1951 ve 1952 yıllarında diğer 35mm rangefinder fotoğraf makinelerinde olmayan harici flaş kızağı, flaş senkronizasyonu gibi özeliklerle donatılmış yeni modeller piyasaya sunuldu. Canon bu alanda oldukça yol katetmiş ve aranılan bir marka olmuştu, hatta Leica’ya denk olarak kabul ediliyordu, taa ki Leica M3 duyurulana kadar…

Leica M3 ve SLR’ye geçiş

Leica, 1954 yılı Photokina fuarında M3 modelini tanıttı.  Dengeler birden değişiverdi. Tamamen yeni bir bakış açısı ile tasarlanan Leica M3 zamanının ötesinde bir rangefinder gövdesiydi. Canon, M3′ün ardından, Japon teknolojisi ile üretilebilecek fotoğraf makineleri için yeni arayışlara girdi. Yani, Leica M3, Canon’da ciddi bir değişimin temellerini atmış oldu.

Canon’da yapılan toplantılarda mühendisler ‘satın alabileceğimiz fotoğraf makineleri üretmek istiyoruz’ deyince pahalı, üst sınıf fotoğraf makineleri yerine uygun fiyatlı ürünler geliştirme çalışmaları yapılmaya başlandı. Bunun ilk meyvesi 1961 yılında satışına başlanan ve oldukça iyi satış rakamlarına ulaşanCanonet oldu. Canonet de rangefinder türevinden bir fotoğraf makinesiydi. Daha düşük maliyetli ve daha kompakt fotoğraf makinesi olarak tasarlanan ve bir film karesine 2 kare sığdıran yani yarım kare çeken ilk Canon modeli olan Color Demi de 1963′de duyuruldu.

http://www.flickr.com/groups/canonet/pool/

Canonet: http://www.flickr.com/groups/canonet/pool/

Canonet hakkında daha fazla bilgi için burayaburaya ve buraya bakabilirsiniz.

Damaiao Sanatana'dan Canon Demi serisi hakkında da oldukça fazla bilgi içeren bir flickr paylaşımı. Fotoğrafa tıklayınız.

Damaiao Sanatana’dan Canon Demi, G10 boyut karşılaştırması.

Demi serisi hakkında daha fazla bilgi için buraya ve buraya bakabilirsiniz.

1968 yılına kadar 35mm rangefinder üretimine devam edilmiş olsa da bir yandan da SLR çalışmaları devam ediyordu. 1959 Mayısında Canon’un ilk 35mm SLR kamerası, Canonflex duyuruldu. SLR mantığı uzun süredir biliniyordu ama rangefinder boyutlarında bir SLR yapmak teknik yetersizliklerden dolayı mümkün olamıyordu. Pentaprizma, hızlı ayna sistemi gibi yeni teknolojilerle SLR üretiminin önündeki engeller kalkmıştı. Bir sonraki ay da Nikon, Nikon F modelini duyurdu yani SLR ve değiştirilebilir lens dönemi resmen başlamıştı :)

Fotoğraf: www.leitzmuseum.org

Fotoğraf: www.leitzmuseum.org

İlk Canonflex, değiştirilebilir pentaprizma bölümü, gövdenin altına yerleştirilmiş film sarma kolu, çıkartılabilir gövde önüne takılan poz ölçüm cihazına sahipti ve sadece 2 adet lens seçeneğine sahipti: Canon 50mm f/1.8 Super-Canomatic R ve Canon 100mm f/2 Super-Canomatic R. Canon’un ilk SLR lens sistemi R serisi olarak adlandırıldı. Sistem ve görünüş olarak daha sonra gelen FL/FD serilerine benzese de, tam uyumlu olmasını engelleyen bileşen yerlerinin farklı konumları söz konusuydu. EOS serisine kadar kullanılan lensin arka bölümünde yer alan kilit mekanizması R serisinde de mevcuttu.

Canonflex serisine daha sonra daha uygun fiyatlı Canonflex RP katıldı. En ileri seviye model iseCanonflex R2000 oldu. Canon her ne kadar bunun ilk 1/2000 hızına sahip olduğunu yazsa da ben farklı kaynaklarda, 1/2000′i sunan ilk modelin birkaç ay önce tanıtılan Konica F olduğunu okudum. Serinin son modeli de Canonflex RM oldu. Canonflex serisi 2 lensle başlayıp 16 lense ulaşarak yerini FL serisine bıraktı. Canon’un ilk zoom lensi olan Canomatic Zoom R 55-135mm f/3.5 de 1963 yılında duyuruldu.

Canonflex firmaya istediği başarıyı getiremedi çünkü:

  • Canon aksini iddia etse de alt tarafta yer alan kurma kolu pek pratik değildi.
  • Değiştirilebilir odaklama ekranları ve ayna kilidi yoktu
  • Lens çeşidi azdı. Uyarlanan çoğu lens rangefinder serisinden geldi ve otomatik diyaframdan yoksundu ki bu lensler genelde Canonflex adaptörü ile kullanılıyordu.
  • Canonflex geniş açısız duyuruldu! Sistem ömrünü tamamladığında en geniş açılı lensin odak uzaklığı 35mm idi.
  • Nikon F, ilk elektrikli motor ünitesini, ilk değiştirilebilir odaklama ekranlarını, ilk alan derinliği önizleme düğmesini, ilk ayna kilidini ve 21mm-500mm aralığında lens serisini sunan SLR olarak daha fazla ilgi topladı.

Canonflex gövdeleri ve lensleri hakkında en derli toplu bilgiyi Captain Jack’s in sitesinde bulabilirsiniz.

1964 Canon FX. Fotoğraf: www.vintagephoto.tv

1964 Canon FX. Fotoğraf: www.vintagephoto.tv

1964 yılında Canon, FL lenslerini kullanan FX modelini duyurdu (daha fazla bilgi için buraya ve burayabakabilirsiniz). Bu sayede lens-kamera arası iletişim daha etkili sağlanmış oldu. 1965 yılında ilk TTL ölçüm sistemine sahip Pellix modeli tanıtıldı (daha fazla bilgi için buraya ve buraya, örnek fotoğraflar için de buraya bakabilirsiniz).

FL serisi, R serisine göre daha geniş bir yelpazeye sahipti. 19mm ile 1200mm arasında, 3 tanesi zoom lens olmak üzere toplam 33 lens üretildi. FL lensler hakkında daha fazla bilgi için buraya ve burayabakabilirsiniz.

Canon FL serisi lensleri toplu halde

Canon FL serisi lensleri toplu halde

1969′da firmanın ismi son kez Canon Inc. olarak değişti.

FD serisi ve Canon’un yükselişi

Canon beş yıllık geliştirme döneminin ardından 1971′de F-1 modelini duyurdu. Daha önceki SLR modellerine göre oldukça büyük bir ilerleme söz konusuydu. F-1 profesyonel fotoğrafçılar göz önünde bulundurularak, zor şartlara dayanacak şekilde geliştirilmişti. 1972′de de saniyede 9 kare çekmeye izin veren motor eklentisi kullanıma sunuldu ve F-1, spor fotoğrafçıları için aranılan bir makine haline gelmiş oldu. Lens kafası FL serisine benzer olsa da elektronik olarak daha gelişmiş bir sisteme sahipti ve FD serisi olarak isimlendirilmişti. F-1 modeli kullanıcıları arasında ‘ağır tank’ takma adını almıştı.

Canon F1. Fotoğraf: Jackslai

Canon F1. Fotoğraf: ©Jackslai

F-1 ile beraber duyurulan bir diğer fotoğraf makinesi de FTb modeliydi. FTb modeli kaliteli ve uygun fiyatlı, genel kullanım ürünü olarak sunuldu ve üç yılda bir milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı.

Canon FTb-N. Fotoğaf: Jackslai

Canon FTb-N. Fotoğraf: ©Jackslai

1974 yılında geliştirilen AE-1 modeli ise kamera sektöründe bir kilometre taşı oldu çünkü gövdede merkezi işlem birimi (MIB/CPU) taşıyan ilk SLR modeliydi. AE ismi Automatik Exposure yani otomatk pozlamadan gelmekteydi. Canon’un ana pazarlama maddesi de AE-1 ile fotoğraf çekmenin artık çok kolay olduğu şeklinde belirlendi.  AE-1 gerçekten de zamanının en kolay kullanılabilen SLR fotoğraf makinesi oldu ve 1984 yılına kadar üretilmeye devam etti. 5 milyondan fazla satılan AE-1 en çok satılan 35mm kamera ünvanına sahiptir. AE-1 hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

Canon AE-1

Canon AE-1. Fotoğraf: ©Jackslai

1978 yılında ise o güne kadar üretilmiş en gelişmiş SLR olan A-1 piyasaya çıktı. A-1 toplam 5 otomatik pozlama moduna sahipti ve dahili mikroişlemci sayesinde kullanımı da oldukça kolaydı. Program moduna sahip ilk SLR modeli olan A-1 oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. 7 haneli LED bilgi ekranı sayesinde bilgilerin okunması oldukça kolaydı. Benim de ilk göz ağrım olan Canon A-1 siyah ve sağlam gövdesi ile oldukça kaliteli bir fotoğraf makinesiydi. A-1′in başka  hiçbir firmanın sunmadığı bu kadar çok pozlama modunu nasıl sunduğunu merak ediyorsanız, buraya bakabilirsiniz.

Canon A-1

Canon A-1. Fotoğraf: ©Jackslai

Kullancı geribildirimlerini dinleyen Canon, daha kolay kilitlenen mekanizması ile FD serisini yeniledi ve lenslerin başına ‘New’ eklendi. FD lensler hakkında daha fazla bilgi için burayaburaya ve burayabakabilirsiniz.

New FD serisi Canon lensleri

New FD serisi Canon lensleri

Canon F-1′in 10 yıldan önce yerine yenisinin geçmeyeceğini söylemişti ve bunu gerçekten de yerine getirdiler :) Aradan geçen yıllarda fotoğraf makilerinde elektronik kontrolcülerin kullanımı yaygınlaşmıştı ve kaçınılmaz olarak 1981 yılında elektronik parçalarla F-1 yenilendi ve ‘New F-1‘ olarak adlandırıldı. New F-1 oldukça esnek tasarlanmıştı. Hem elektronik, hem de mekanik perde sistemine sahip olan makine gerektiğinde pilsiz de kullanılabiliyordu. 1984 yılında özel motor ünitesi ile saniyede 14 kare çekim yapabilen sınırlı sayıda üretilmiş bir versiyonu da satışa sunuldu.

Canon New F-1 Aksesuarlarıyla birlikte.

Canon New F-1 aksesuarlarıyla birlikte. En sağdaki sisteme dikkat :)

1980 başlarındaki petrol krizi insanları daha uygun fotoğraf makineleri almaya itti. Bu, SLR satışlarının azalmasına neden oldu. Canon daha uygun fiyatlı ve kullanımı kolay T serisini bu dönemde çıkardı. 1983′de T50 ile başlayan seri, 1984′de T70, 1985′de de T8o ile devam etti.

T50, 490gr’lık gövdesi ve basit çekim sistemi ile giriş seviyesi DSLR modelleri ile kompakt makineler arasında bir yere sahipti. Makine kolay kullanım sunmak için o kadar sadeleştirilmişti ki film sarma kolu ve ASA tekerinden başka kontrol bileşeni bulunmuyordu. Filmi makineye yerleştirmenizden sonra, diyafram ve enstantanenin, flaş gücünün ayarlanması ve filmin sarılması tamamen otomatik olarak T50 tarafından yapılmaktaydı.

Canon T50. Fotoğraf: De MAF

Canon T50. Fotoğraf: De MAF

T70, T50′nin üzerine  2 program modu (TV ve M) daha ekleyen model oldu. Asıl fark yaratan model ise T80′di. Çekim modlarını, metin yerine simgelerle gösteren T80, FD kafasına sahip ve lens-gövde arasında iletişime izin veren üç özel lensle AF desteğine sahipti. Bu lensler günümüzde kolay bulunmayan AC 50mm f/1.8AC 35-70mm f/3.5-4.5 ve AC 75-200mm f/4.5 modeleri idi. T80 modeli Canon’un ilk 35mm AF SLR fotoğraf makinesi kabul edilebilir. T80′e dair daha fazla bilgi içinburaya, daha fazla fotoğraf içinse buraya bakabilirsiniz.

t80_simgesel_gosterim

Canon T80 ve AF lens

Canon T80 ve AF lens

T serisinin en bahtsız modeli ise T90 ‘di çünkü çok kısa bir ürün ömrüne sahip oldu. Piyasaya çıktığı 1986 yılından sadece 1 yıl sonra çıkan, gövdeden AF motoruna sahip ilk SLR, Minolta Maxxum 7000, çıkar çıkmaz sektörü dağıttı. T90, FD serisi lensleri kullanan gövdeler arasında en gelişkini olsa da sektör artık AF’ye kaymaktaydı ve Canon’un buna direnmesi pek de mümkün değildi. Canon mevcut kimi kullanıcılarını üzmeyi göze alarak FD sistemini terkederek tamamen yenilenmiş bir sistem olan EOS sistemine, 1987 yılında, Canon EOS-650 ve EOS-620 modelleri ile geçti. Canon için artık yeni bir sayfa açılmıştı.

1986 yılında dijital fotoğrafçılığın atası diyebileceğimiz SVC sistemini kulanan, Sony Mavica mantığı ile çalışan yani görüntüyü manyetik ortamda saklayan RC-701 modeli piyasaya sürüldü. Bu kameralara ‘Still Video Camera (SVC)’ denmekteydi yani düz çeviri ile ‘Hareketsiz Video Kamera’. 6.6 x 8.8mm boyutlarındaki CCD 0.2MP çözünürlüğe sahipti. Nikon, Olympus ve Minolta da SVC prototipleri geliştirdiyse de hiçbiri seri üretime geçmedi. Görüntü olarak günümüz DSLR modellerine oldukça benzeyen bu modeller DSLR’lerin çok kısa bir süre sonra gelmesi ile kendilerine çok geniş bir kullanım alanı bulamadılar.

Canon EOS: Ciddi bir değişim!

1985′te Minolta’nın gövdeden AF motoruna sahip ilk SLR olan Maxxum 7000 modelini tanıtması ile Canon için bir başka dönüm noktası gelmiş oldu. Aynı sene Nikon da F-501 modeliyle AF sistemine geçmiş ve yerel pazarın %50′si birden AF gövdelerin olmuştu. Lenslere monte edilmiş gibi duran AF sistemlerinden daha fazlası gerekmekteydi (o dönemde lenslere eklenen AF kutularından bahsediyoruz ki kimileri ek kalem pil kullanmaktaydı). Canon AF sistemini mevcut FD kafası ve lensleri ile kullanamayacağını, sıfırdan tasarlanmış bir sisteme ihtiyacı olduğunu görüp 1985 yılında çalışmalara başladı.

 

Minolta Maxxum 7000: İlk gövdeden AF sistemine sahip SLR

1985, Minolta Maxxum 7000: İlk gövdeden AF sistemine sahip SLR

Bu esnada AF sistemine çok basit de olsa sahip olan T80 modeli çıkarıldı ama AF hızı yeni nesil gövdelerin çok uzağındaydı. Yoğun bir çalışma sonrasında, Canon’un 50. yılında yani 1987′de EOS sistemi tanıtıldı. Tanıtımda EOS 650 modeli kullanıldı. EOS 650, o yıl için en çok satan SLR modeli oluverdi ve iki tane yılın fotoğraf makinesi ödülü kazandı. Aynı yıl içerisinde EOS 650′nin daha gelişmiş modeli olan EOS-620 de piyasaya çıktı.

1987, Canon EOS 650

1987, Canon EOS 650. Görsel: http://hubpages.com/hub/Eos-650

EOS sisteminin başarısında en büyük pay şüphesiz sıfırdan tamamen elektronik olarak tasarlanmasıydı. Nikon ve Pentax gibi markaların kullandığı gövdeden AF motoru ve bu motorun lensle olan mekanik bağlantısı, EOS’ta yerini tamamen elektronik sistemlere bırakmıştı. EOS sisteminin EF serisi lensleri de bu sıfırdan tasarlanma sayesinde rakiplerinin ilerisinde özelliklere sahipti:

Yorum (0)

Yorum yaz

Adınız:


Değerlendirme: Kötü           İyi

Aşağıdaki kodunu giriniz:
Yorumunuz: Not: HTML kullanamazsnız!
Copyright © 2011-2015 Cadde Antika